výběr realizací
<< Zpět na recenze

Recenze k představení "Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč" od autora: Jiřího P. Kříže, pro deník PRÁVO ze dne 9.5.2011.

Záře hvězd v libereckém Naivním divadlefotka_recenzeBájesloví antického Řecka je věčnou inspirací, přesto s ním po Česku v poslední době jezdí jenom loutkářka Eva Hrušková. Teprve na začátku května přidal Vít Peřina v libereckém Naivním divadle invenční Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč. Režie hrdinů snesených z hvězdné oblohy se ujala Michaela Homolová.
Jak to v tuto chvíli z loutkářů umějí jen v Liberci a Plzni, nezůstalo pouze u příběhů, jejichž hlavními postavami jsou Perseus, Kassiopeia, Andromeda a Pegas. Inscenace je dílem, v němž vedle textu dominuje jedinečná výprava Barbory Jakůbkové a vybájená hudba Homolopula. Když se na lékařské pohotovosti objeví Pacient Marek Sýkora se zablokovanou páteří od vzhlížení k noční obloze a do parády si ho vezmou Doktor, imigrant z Řecka, Tomáš Bělohlávek, a hlavně po lásce dychtící Sestra Miroslava Bělohlávková a v jejich rukou ožívá zdravotnický materiál, trochu jsem se vylekal. Velkou modernu nemiluji.
Uznejte sami. Perseův děda – král Akrisios – jako kyslíkový přístroj, jeho dcera Danau, krásná tak, že se do ní zamiloval samotný Zeus, ten ovšem, jak víme, byl pěkný proutník, složená z dezinfekční láhve a podušek, jiný král – Polydektes – člověčí páteř a pánev, Medúza coby oslepující tříoké osvětlení nad operačním stolem… Jenomže to s trochou představivosti je všechno tak dokonalé, že v hledišti nerušili ani nejrozpuklejší puberťáci. Nic nenamítali proti koruně bohyně Athény z fixačního límce ani proti stojanu na kapačky místo trojzubce v ruce Poseidona. A Perseus? Model svalů a šlach... Všechno se to v Souhvězdí blíží rozpoutané fantazii.
Inscenaci zdobí vtipné dialogy. To zdědil Peřina po mamince Ivě, která už taky shlíží na jeho dílo z hvězd. "Dáte mi ji za ženu, když tu Stvůru zaženu," chází se Perseus o Andromedu.
"Je po mně," chlubí se otec dcerou. "Až teď je po tobě," zazní vzápětí, ale na adresu exitu dědy Akrisia, jak předpověděli bohové. Na olympiádě jako při tréninku letěl totiž Perseův disk zase mimo výseč a trefil ho rovnou do hlavy. Dva herci a herečka ovládli jeviště dokonale. Ke slovu přicházejí ploškové zdravotnické figurky kloubů.
Část příběhu se jako stínohra odvíjí na keramických řeckých džbánech. Ejhle, zrodila se festivalová, vývozní inscenace.
Poplatek 90 Kč za zákrok na pohotovosti Pacient bez reptání zaplatil. A zamiloval se do Sestry.

<< Zpět na recenze

Recenze k představení "Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč" od autora: Jany Švecové, pro deník Liberecký deník ze dne 9.5.2011.
fotka_recenzeLiberec - Pokud se o divadelním představení dá tvrdit, že se opravdu, ale hodně povedlo, pak to bezesporu platí o poslední premiéře Naivního divadla Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč uvedené tuto sobotu.

Hodina dějepisu v pojetí Naivního rozhodně není nudaTOMÁŠ BĚLOHLÁVEK spustil naplno své komediální vlohy v roli řeckého doktora Medikopulose i Poseidona.
Mladý, ale zkušený tým Naivního divadla v ní tentokrát tématem starých řeckých bájí zacílil na starší děti. A mířil přesně.
Každý, kdo někdy seděl v hledišti společně s páťáky a šesťáky, ví, jak těžké je právě tohle jedenáctileté publikum zaujmout. V případě představení Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč nejsou jakékoliv obavy na místě.
Na celkem obyčejné zápletce z nudné noční služby v ordinaci lékařské pohotovosti rozehraje autor Vítek Peřina spolu s režisérkou Michaelou Homolovou celou kaskádu skečů.
Odrazovým můstkem je příběh amatérského hvězdáře v podání Marka Sýkory a vdavekchtivé sestřičky Andrey v komediálním pojetí Miroslavy Bělohlávkové. Dialog o noční obloze se pomocí improvizace změní v akční příběh bájného hrdiny Persea a dalších mýtických postav, po nichž jsou pojmenována známá souhvězdí.
Autoři v duchu té nejlepší tradice Naivního divadla vsadili na tvořivost a hravost, a tak ztichlé publikum s úžasem pozoruje, jak se před jejich očima mění rentgenový snímek v bájnou nestvůru, která má zahubit krásnou Andromedu, dýchací přístroj v zlotřilého krále Polydekta a světla z operačního sálu v hlavu Gorgony Medúzy. Tvůrcům se tu mistrovsky podařilo předvést to, co nám dospělým často tak zoufale schází. Umění propojit realitu s fantazií a představivostí. Zkrátka, umět si občas hrát.
Rychlé střídání skutečného příběhu s příhodami Persea, improvizace a množství skvělých gagů nenechá děti ani na okamžik vydechnout. Báječně se baví a ani na chvíli je přitom nenapadne, že právě prožili hodinu dějepisu. Jedna z nejznámějších řeckých pověstí jim však pravděpodobně natrvalo v hlavě uvízne. Autorský tým doplnila půvabnou a nápaditou výpravou Barbora Jakůbková a nebylo by fér vynechat třetího aktéra představení, herce Tomáše Bělohlávka, který doslova exceluje v roli řeckého doktora Medikopulose.
Zbývá snad už jen dodat, že kdybych byla učitelkou dějepisu, nevodím své žáky jinam. Naivní divadlo tentokrát opět ukázalo, že má svým divákům co nabídnout. A zdaleka to není jen blížící se Mezinárodní přehlídka dětské tvorby Mateřina 2011, která vypukne už za několik dnů.

2011 © Barbora Jakůbková ctverecek design Machart s.r.o.